رنگ آبی در طراحی محیط

رنگ آبی در طراحی محیط
تاریخ:
۲۰ آبان ۱۳۹۵
آرامش با رنگ آبی

بسیاری از ما انسانها مدت زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد رنگ ها نمی کنیم، در حالی که رنگ ها در زندگی ما نقش مهمی دارند.

رنگ ها در حالات و افکار ما اثر می گذارند و در بسیاری از زمینه ها، بر افراد با توجه به سن و جنسیت یا شرایط آب و هوائی تاثیرگذار هستند.

رنگ ها به طور ناخواسته ما را احاطه کرده اند و فرار از آنها غیر ممکن است بنابراین باید با آنها کنار آمده و راه نزدیکی به آنها را انتخاب کنیم.

نزدیکی به رنگها از طریق انتخاب صحیح آنها به دست می آید.

افراد خانه از طریق رنگ ها محیط سکونت خود را زیبا می سازند و علائق شخصی خود را بروز می دهند. رنگ ها توانائی دارند که شکل و سایز مبلمان و فضاها را تغییر دهند.

بنابراین اگر اطلاعات اولیه در مورد اثرات آنها را داشته باشیم انتخاب آنها در دکوراسیون منزل کار ساده و شیرینی خواهد بود.

 

رنگ آبی

رنگ آسمان و اقیانوس آبی است و اگر امتحان کرده باشید، نگاه به اقیانوس، دریا و آسمان، حس آرامش و توازن در افکار انسان ایجاد می کند.

رنگ آبی یکی از بارزترین رنگهای آرام است که نقطه مقابل رنگ قرمز از نظر تندی و ایجاد حساسیت و برانگیزاننده احساسات قرار دارد.

رنگ آبی در فعل و انفعالات شیمیائی بدن حس آرامش ایجاد می کند و اعتماد به نفس را در افراد بالا می برد. این رنگ محیط را سرد کرده، فشار خون و ضربان قلب را پائین می آورد و می‎تواند اثر گرمابخشی و پراضطراب محیط های گرم را خنثی کند.

شما می توانید از این رنگ برای کاهش گرما و دمای محیط استفاده کنید.

با توجه به ایجاد حس آرامش، این رنگ مناسب ترین رنگ برای اتاق خوابها است و در طراحی داخلی فضای منزل، به منظور توسعه و گشودگی فضاها استفاده می شود. به عبارت دیگر، استفاده از این رنگ در دیوارها، کف و مبلمان باعث می شود فضا بزرگتر به نظر آید.

در دکوراسیون اتاقهایی که نور شمالی دارند، استفاده از این رنگ توصیه نمی شود، ولی در اتاقهائی که کاملا" نورگیر هستند و در تابستان بسیار گرم می‎شوند، این رنگ می تواند گرما و دمای اتاق را تا حدی پائین بیاورد.

افرادی که سرمائی هستند اگر از این رنگ استفاده می کنند باید در زمستان با استفاده از تعدادی پتو سرمای آن را در خانه تعدیل کنند.

یکی دیگر از اثرات مثبت این رنگ برای افراد پرخور و چاق است. این رنگ اشتهای شما را مهار می کند و باعث کاهش وزن شما می شود؛ بنابراین اگر قصد دارید رژیم غذایی بگیرید، برای آشپزخانه، اتاق ناهار خوری یا حتی انتخاب ظروف و مبلمان این فضاها این رنگ نیز مناسب است.

آبی، رنگی است که به طور محسوسی می تواند عمق و فرم زیرکانه ای را تولید کند و یک محیط معنوی و آرام به ارمغان آورد.

 وقتی شما در یک جعبه مدادرنگی، انواع تنالیته های آبی را ببینید، به نظرتان زیبا می رسد، ولی وقتی که همان رنگ ها را در روی دیوار و مبلمان و کف مشاهده می کنید، خصوصا" در اتاقهائی که دارای نور کم هستند ،شاید به همان اندازه جذاب به نظر نیایند.

اگر از تنالیته آبی روشن به عنوان رنگ اصلی و زمینه در اتاق استفاده می کنید، می توانید با به کارگیری تنالیته های گرم در مبلمان یا پارچه های مبل ها، این رنگ را متعادل کنید.

برای ایجاد آرامش در اتاقهای خانوادگی، پذیرائی، آشپزخانه های بزرگ و فضاهائی که محل تجمع افراد خانواده است، پیشنهاد می شود از آبی گرمتر (آبی نیلی – فیروزه ای) استفاده کنید.

آبی تیره، اثری متضاد دارد و حس دلتنگی و تاریکی را در افراد به وجود می آورد، بنابراین استفاده از این تنالیته به هیچ وجه توصیه نمی شود، ولی اگر این رنگ از رنگ های مورد علاقه شما است، می توان اثر تاریکی آن را با رنگهای گرم تا حدی تعادل بخشید.

تنالیته دریائی (اقیانوسی) این رنگ، وقتی که با سفید ترکیب می شود، حس نظافت فکری و روحی را در هر اتاقی ایجاد می‎کند.

 در نظر بگیرید اتاقی را که سقفهای آن با رنگ آبی اقیانوسی نقاشی شده باشد، دیوارها هم با این رنگ و رنگ سفید، رنگ آمیزی شده اند و کاشی های کف نیز به رنگ آبی–سفید در آمده اند، خلق این فضا حس تاکید پاکی و نظافت را در ذهن شما تداعی می کند.

شما همچنین می توانید با به کارگیری این رنگ در حمام، حس آب و نظافت را در افراد ایجاد کنید.

یک اتاق خواب را در نظر بگیرید که کف آن با موکتی به رنگ آبی اقیانوسی فرش شده است.

پنجره های اتاق دارای پرده هائی از این رنگ ولی با درجه سیرتر آبی اقیانوسی مزین شده (به این دلیل که تا حدودی اتاق را گرم کنند)، تختخواب این اتاق دارای بالش هائی از همین رنگ و روتختی آن با ترکیبی از این رنگ و رنگ سفید است.

در این اتاق حس آرامش و سکوت موج می زند، ولی اگر تا حدودی سرد است، خنکی آن را با رنگهای گرم متعادل کنید.

در ضمن، اگر می خواهید در دکوراسیون منزل خود از آبی اقیانوسی استفاده کنید ولی دوست دارید درجه رنگی آن را خنک تر کنید، اضافه کردن مقداری رنگ زرد کم رنگ این آرزوی شما را برآورده می‎سازد.

 

منبع : سایت مجله

دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
آنچه که باید درباره سوپر مگنت ها دانست
 ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

آنچه که باید درباره سوپر مگنت ها دانست

سوپر مگنت ها :   تقاضای تجاری برای این عنصر ( نیودیمیوم ) در طی سال های اخیر به صورت چشمگیری افزایش یافته است . نیاز روز افزون به این عنصر به دلیل کشف مغناطیس فوق العاده قوی آن است که در سال ۱۹۸۲ میلادی آلیاژی از آن در شرکت جنرال موتور با ترکیب نیودیمیوم و آهن و بور بدست آمد ( Nd2Fe14B ) . این اقدام ...  ادامه مطلب 
چگونه برنامه ریزی کنیم که آنرا دوست داشته باشیم؟
 ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

چگونه برنامه ریزی کنیم که آنرا دوست داشته باشیم؟

برخلاف بسیاری از تبلیغات شعارگونه‌ی معلمان موفقیت، برنامه ریزی به خودی خود نمی‌تواند برای ما موفقیت و نتایج مثبت به همراه داشته باشد.   همچنانکه کتاب خواندن، به خودی خود، نمی‌تواند از ما دانشمند بسازد و مسافرت‌های متعدد، نمی‌تواند از ما یک فرد جهاندیده بسازد و ...  ادامه مطلب 
راههایی برای ایجاد ارتباطات در محیط کار
 ۲۱ فروردین ۱۳۹۷

راههایی برای ایجاد ارتباطات در محیط کار

برقراری ارتباطات مناسب در محیط کار یکی از ابزارهای لازم در جهت موفقیت شغلی ست. ازآنجا که افراد دارای شخصیت و تجربیات متفاوتی هستند، ایجاد ارتباطات مفید می‌تواند دشوار باشد و حتی گاهی به بروز سوءتفاهم منجر شود. محل کار یکی از مکان‌های سخت برای برقرار کردن ارتباطات منطقی با افراد دیگر به ...  ادامه مطلب 
 ۲۳ اسفند ۱۳۹۶

تاثیر رنگ ها بر یادگیری

پیرامون ما پر است از رنگ های مختلفی که هر یک تاثیرات متفاوتی بر ذهن و روان ما دارند. هر رنگ بیانگر فرهنگ و حس خاصی است که با شناخت آن و ارتباط برقرار کردن با آن، این حس به ما نیز القا می شود. روانشناسی رنگ ها فرد را قادر خواهد ساخت تا به شناخت بهتری از وضعیت روحی و ضمیر ناخودآگاه خود دست پیدا کند. رنگ ها همچنین ...  ادامه مطلب 
 ۰۹ اسفند ۱۳۹۶

تاثیر برنامه ریزی بر روی زندگی روزمره

اگر تابه حال برای مسافرت، مراسم عروسی، میهمانی یا یک مراسم خاص برنامه ریزی کرده باشید، می دانید که چه کارهای زیادی باید انجام دهید. برنامه ریختن، چک کردن، تنظیم کردن، و دوباره برنامه ریختن، همه و همه را باید برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه انجام دهید. افراد زیادی از اهمیت برنامه ریزی برای ...  ادامه مطلب